Łowisko Ardung

Serdecznie zapraszam na "Łowisko Ardung" Jezioro Ardung (Wardąg) położone jest w kompleksie leśnym na północny-wschód od miejscowości Nerwik w gm.Purda ok 25km od Olsztyna.

Dojazd do jeziora

Regulamin

Amatorskiego połowu ryb na jeziorze Ardung (Wardąg) 2024r.

 

 W 2021r. ŁOWISKO ARDUNG STAJĘ SIĘ WODĄ „NO KILL” DLA DRAPIEŻNIKÓW

Warunki zezwolenia – Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb w jez. Ardung (Wardąg)

 

  1. Amatorski połów ryb w jez. Ardung (Wardąg) można uprawiać jedynie za pomocą wędki.
  2. Prawo do wędkowania mają tylko osoby posiadające zezwolenie wydane przez użytkownika rybackiego, kartę wędkarską oraz przestrzegający zasad ujętych w niniejszym Regulaminie.
  3. Wędkować można przez całą dobę z brzegu i pomostu. Z łodzi i lodu wolno wędkować tylko od świtu do zmierzchu tj. 1 godz. przed wschodem słońca i 1 godz. po zachodzie słońca. Z łodzi można wędkować jedynie w terminie od 1 maja do 31 grudnia (w kwietniu tylko ze specjalnym zezwoleniem).
  4. Młodzież w wieku do 14 lat ma prawo wędkować w ramach zezwolenia i w obecności osoby dorosłej (opiekuna) posiadającej zezwolenie i kartę wędkarską.
  5. Wędkarz ma obowiązek posiadać przy sobie kartę wędkarską i zezwolenie wydane przez uprawnionego do rybactwa.
  6. Wędkarz ma obowiązek przestrzegać wszystkich przepisów prawa, w szczególności ustawy o rybactwie śródlądowym z dnia 18 kwietnia 1985 r. (z późn. zm.) oraz Rozporządzenia MRiRW z dnia 12 listopada 2001 r (z późn. zm.) w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.
  7. W czasie wędkowania wędki muszą być pod stałym nadzorem ich użytkownika.
  8. Wędkarz zobowiązany jest do humanitarnego obchodzenia się ze złowionymi rybami. W szczególności zabrania się chwytania ryb za skrzela i oczy oraz rzucania ryb na ziemię, lód lub twardą powierzchnię.
  9. Wędkarz zobowiązany jest do posiadania miarki służącej do mierzenia długości złowionych ryb.
  10. Wędkarz zobowiązany jest posiadać podbierak, którego konstrukcja i wielkość dostosowana jest do gatunków oraz rozmiarów łowionych ryb.  
  11. Wędkarz zobowiązany jest posiadać przyrząd do wyhaczania ryb, konstrukcją i wielkością dostosowany do gatunków oraz rozmiarów łowionych ryb.
  12. Ryby z haczyka należy uwalniać z zachowaniem maksymalnej ostrożności. Ekspozycja złowionej przez wędkarza żywej ryby na powietrzu, poza środowiskiem wodnym powinna być możliwie jak najkrótsza.
  13. W przypadku głębokiego połknięcia haka przez rybę i niemożliwości jego sprawnego usunięcia przy pomocy przyrządów do wyhaczania, należy odciąć linkę możliwie najbliżej krańca pyska ryby. Zabrania się wyszarpywania i wyrywania haka z pyska, przełyku lub innych części przewodu pokarmowego ryby.
  14. Złowione ryby wolno przechowywać w stanie żywym wyłącznie w wodzie w obrębie łowiska, w siatkach zapewniających odpowiedni dobrostan, wykonanych z miękkiej bezwęzłowej tkaniny rozpiętej na sztywnych obręczach lub w specjalistycznych workach karpiowych. Czas przechowywania żywych ryb nie może być dłuższy niż 24h. Nie wolno przechowywać większej ilości ryb niż wynika to z ustalonych limitów dobowych oraz zachowania dobrostanu ryb.
  15. Wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości stanowisko wędkarskie, bez względu na stan jaki zastał.
  16. Zabrania się używania zanęty w objętości przekraczającej 5 litrów produktów pochodzenia roślinnego i/lub zwierzęcego na dobę. Ograniczenie nie dotyczy naturalnej gliny i/lub ziemi.
  17. Zabrania się trollingu na jez. Ardung (Wardąg).
  18. Zabrania się łowić i przechowywać ryby objęte ochroną gatunkową, wymiarem ochronnym i/lub w okresach ochronnych wyznaczonych Rozporządzeniem MRiRW z dnia 12 listopada 2001 r (z późn. zm.) w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.
  19. Wędkarz może łowić i przechowywać tylko taką ilość ryb, którą dopuszcza wyznaczony limit ilościowy.
  20. Zabrania się sprzedaży złowionych ryb.
  21. Zabrania się obcinania głów i ogonów rybom przed zakończeniem wędkowania.
  22. Zabrania się całkowitego zabierania z łowiska ryb drapieżnych tj. SZCZUPAK SANDACZ OKOŃ oraz ryb objętych wymiarem ochronnym, których długość całkowita mierzona od początku głowy do najdalszego krańca płetwy ogonowej wynosi dla:
  • lina: poniżej 30 cm
  • karpia: poniżej 30 cm
  1. Całkowicie zabrania się połowu ryb na żywą i martwą rybkę.
  2. Wprowadza się dobowe limity ilościowe ryb do zabrania. W ciągu 1 doby (w godz. 0.00 – 24.00) można zabrać następujące ilości ryb z gatunków:
  • lin 1 szt.
  • karp 1 szt.
  1. Wprowadza się nakaz zabierania złowionych ryb należących do gatunku: krąp, ukleja, płoć (dotyczy tylko osobników o długości poniżej 20 cm) i leszcz (dotyczy tylko osobników poniżej długości 25 cm)
  2. Reszta przepisów związanych z ochroną ryb według zapisów ustawy o rybactwie śródlądowym z dnia 18 kwietnia 1985 r. (z późn. zm.) oraz wynikających z nich innych aktów prawnych, szczególnie Rozporządzenia MRiRW z dnia 12 listopada 2001 r (z późn. zm.) w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.
  3. Wędkarz łowiący ryby ma obowiązek poddać się kontroli prowadzonej przez: Policję, Państwową Straż Rybacką, Społeczną Straż Rybacką, Straż Leśną i uprawnionego do rybactwa.
  4. Na żądanie kontrolujących wędkarz ma obowiązek: okazać dokumenty, sprzęt wędkarski, złowione ryby, przynęty i zanęty.
  5. Naruszenie niniejszego Regulaminu przez wędkarza pociąga za sobą konsekwencje wynikające z Ustawy o rybactwie śródlądowym oraz cofnięcie zezwolenia bez odszkodowania.

                                                                                                                                                                                                                                  Gospodarz wody

                                                                                                                                                                                                                                Krzysztof Michalski

 

 

 

 

 

Podoba ci się u nas?